World Without Cars - 3. singl

Třetí singl se snaží nést poselství, abychom se každý z nás zamysleli nad tím, zdali je nezbytně nutné, abychom vlastnili auta. Tentokrát je singlová verze mírně odlišná od té albové.

Produkce + mix: Nox.Jirkas
Cover + foto: SobJiř
Hudba složena pomocí softwaru MTV Music Generator (Music 2000).

Booklet text

Dal jsem si na čas, ale vracím se s novým singlem. Píseň World Without Cars patří k mým nejoblíbenějším, bylo jen otázkou času, než se z ní stane singl.

Zde si přečtěte úvahu nad tím, jaké by to bylo žít ve světě bez aut. Stojím nohama na zemi, vymýtit auta a silnice ze světa by byl krok silně zpátky a hlavně by to zavánělo utopickým revolucionářstvím. Kdežto kompromis v podobě posílení hromadné dopravy, zachování vozidel určených ke 'služebním' účelům a pouhém 'vymýcení' nadbytečných osobních aut, by mohlo problém přeplněnosti silnic a znečištěného, hlučného, nebezpečného prostředí vyřešit. Měnit se zřejmě nebude nic, ale zkusme se nad tím alespoň zamyslet - začít musí každý u sebe, jinak to nepůjde. Věřím, že vám v tom písnička i chystaný videoklip pomohou.

Poprvé se setkáváme s novou verzí písničky (část '(In the)' jsem z názvu záměrně vypustil). Nejen že vám singl kromě remixů (alternativní verze písničky s použitím stejných tónů + relaxační varianta skladby) a B-sidu přináší další neoposlouchaný kousek, který neznáte z alba, ale taky můžete singlovou a albovou verzi (Original Mix) vzájemně porovnat - je lepší a svěžejší nová verze nebo se radši mělo zůstat u té staré? Nejlépe, pokud se vám líbí obě stejně hodně. :-)

Proč zrovna tato písnička jako singl?

Z alba 2©15 mám 'Svět bez aut' nejradši. Líbí se mi celkové veselé pojetí písničky a taky její 'filozofický' přesah. Hravé tóny, chytlavý refrén a uvolněná atmosféra - již od počátku jednoznačný kandidát na singl. Věřím, že i písničkou bez textu lze lidi oslovit, takže se zamyslí nad tím, jestli by opravdu nebylo na světě líp, kdybychom si ho neničili auty. :-) Tato pecka prostě musela jít ven!

Rozdíly oproti albové verzi?

Už po složení dema, ještě než vznikl projekt ZoneX, jsem plánoval vytvořit i zkrácenou rádiovou verzi, která bude přístupnější více posluchačům, protože ta skladba má neskutečný potenciál. Tento plán konečně plním. Důkladné, takřka dvou a půl minutové rozjíždění albové verze nemusí úplně každému vyhovovat, proto hrozí, že písničku vypne nebo ji 'překlikne' o kousek dále, čímž se vytrácí to kouzlo. Proto v singlové verzi úvodní rozjíždění sloky zcela vypouštím a rovnou přecházím k refrénu. Je to pouze takový náznak refrénu, upoutávka, na co se můžeme těšit v průběhu skladby a zároveň záchytný bod, díky němuž si už v prvních sekundách skladby řeknete: No jasně, vždyť tuhle znám! :-) Podobný nástřel znáte například ze skladeb Lunch Break či Daily Routine. Poté skladba začne jakoby odprostřed - od druhé zkrácené sloky známé z albové verze. Následuje již plnohodnotný refrén. Po něm už nezazní sloka podruhé, jak by se dalo čekat, ale jakási 'mezisloka' vyplňující část před závěrečným vyvrcholením skladby. Jak si můžete všimnout, všechny původní tóny zůstaly, nic jsem nepřidával ani výrazně neměnil, jen to všechno jinak nakombinoval (namixoval). Na závěr jsem přidal zvuky ze sloky do refrénu, aby ještě více vynikl. To je asi ta nejvýraznější změna.

Něco málo k B-sidu...

Alone in the Jungle (demo složeno v roce 2013) je pokus o orientální muziku. Zvuky divočiny na pozadí, africké bubínky a do toho mrazivá melodie - tohle jste ode mě ještě neslyšeli, chtěl jsem si to zkusit. K této skladbě mě inspirovala povedená instrumentálka Amazonas od bubeníků Safri Duo a taky jsem si přál využít některé ze zvířecích zvuků, které jsou součástí skládacího programu Music. Zajímalo mě, jak zapadnou do hudby. Při poslechu si opravdu připadám, jako bych zůstal osamocen v džungli napospas všem místním živlům. :-) Berme to jako protiklad k World Without Cars - život mimo 'autocivilizaci' nemusí být automaticky lepší, všeho s mírou.

Proč tento B-side není na albu?

Jak už jsem psal, je to čistý experiment, netroufal jsem si ho dát rovnou na album. Na albu jsou skladby, kterými jsem si zcela jistý, že za něco stojí, plno z nich má hitový potenciál. Alone in the Jungle nepatří ani k jedné skupině.

Jak vznikla obálka singlu?

Je to až neuvěřitelné, ale sérii fotek s 'vylidněným' parkovištěm jsem pořídil ještě dříve než snímky svačiny na obálku singlu Lunch Break. Stalo se tak 3. listopadu 2015 (teprve 14. prosince 2015 jsem fotil svačinky :-)), tedy v den, kdy na parkovišti nedaleko našeho baráku probíhalo čištění. Několik dní před tím se na parkovišti objevila značka zákaz zastavení. Nijak zvlášť jsem si toho nevšímal. Až v onen osudný den jsem procházel kolem tohoto parkoviště, které podezřele zelo prázdnotou (jindy je vzácné se tam setkat s volným místem). Klepnul jsem si do čela: Vždyť dneska je to parkoviště uzavřené! Tohle můžu krásně využít k fotkám, které se mi už nemusí podařit! Běžel jsem domů pro foťák (dělá lepší obrázky než můj mobil, který nosím u sebe) a pak zase zpátky, abych zvěčnil tento nenadálý úkaz - prázdné parkoviště. Udělal jsem fotky z několika úhlů, z čehož varianta, která se objevuje na přední obálce, se mi od počátku líbila nejvíce. Fotku jsem mírně upravil a hlavně ji rozostřil s tím, že ostrá a dobře viditelná je značka 'P' - parkoviště, aby bylo zřejmé, co je na tom obrázku neobvyklého. Pozadí fotky na zadní obálce již není dodatečně rozostřeno, tento efekt se mi podařilo udělat přímo při pořizování snímku díky automatickému zaostření na blízký objekt - větev stromu. Byl jsem příjemně překvapen, jak se dá v obyčejném prostředí pár metrů od domova se základní aparaturou udělat tak hezká fotka s uměleckým nádechem. Jinými slovy, všímejme si všech detailů krásné přírody, která je všude kolem nás, nemusíme za ní jezdit kilometry daleko a hlavně - nezničme si ji!! Ještě mám i opačnou variantu, kdy je větvička rozostřená a okolí výrazné. Ta ovšem není tak zajímavá. Je možné, že bych fotky pořídil tak jako tak, ale už tehdy jsem věděl, že skladba World Without Cars jednou vyjde jako singl, takže jsem hledal nápady na příznačnou obálku. Podařilo se, těsně, protože chvilku poté, co jsem vyfotil poslední kousek, přijelo na parkoviště první auto - skončila doba zákazu zastavení. :-)

©