BIOGRAFIE

Souhrn předešlých projektů:

 • Písničky bez nahrávek
 • Salám
 • Vlastní melodie na Nokia 3310
 • Hip-Hop Men
 • Music DJ na Sony Ericsson
 • ©opy®ight™
 • Rap skladby
 • Instrumental Samples

Aktuální projekty:

 • ZoneX
 • FlugHafen Inc.
 • George Stobbart
 • Project Celsius
 • SobJiř

Vše to začalo mým dětským snem. Už jako malý jsem si hrál na to, že jsem členem hudební kapely, případně že točím filmy a že v nich hraju nebo že jsem spisovatelem. Postupně toto hraní si na něco přešlo v reálné počiny. Začal jsem si psát svůj časopis. Posléze jsem navštěvoval filmový kroužek, v rámci něhož jsme natočili vlastní film, a poté jsme s kamarády natočili několik snímků i mimo kroužek. Posledním nezrealizovaným bodem tedy dlouho zůstávala hudba.

Nehrál jsem na žádný hudební nástroj, spíše mě lákalo skládat své vlastní písničky. Pár písniček s primitivními texty jsem předával dále mezi spolužáky jako ústní lidovou slovesnost, takže se nijak nedochovaly. K tomu jsem si vymyslel imaginární kapelu Salám - album včetně obálky a názvů všech písniček, k nimž jsem měl připraveny i texty či nástiny melodií. Všechno se ale odehrávalo pouze v mých představách, snad kromě náčrtu obálky alba se nic neuskutečnilo... ale byly to krásné představy. :-)

Historicky první počiny se datují do roku 2004, kdy jsem na legendárním mobilu Nokia 3310 hojně využíval funkci složení svých vlastních vyzváněcích melodií. K dispozici byl jeden tón (pípnutí), nastavit jste mohli pouze jeho délku a rozestupy mezi sebou, toť vše. Přesto jsem si s tím neskutečně vyhrál. Následovala aplikace Music DJ, která byla součástí některých typů mobilu Sony Ericsson. Nabízela několik předem složených samplů, které jste pouze skládali k sobě - opět, nic víc. Ale i zde se u mě dostavovala neskutečná eufórie.

Mezitím přišel můj kamarád s přezdívkou Cash s nápadem, že bychom mohli vytvořit Hip-Hopové duo. Byli jsme do té hudby celkem blázni, zkoušeli jsme dělat i beatbox. Byl jsem nadšen, protože se mohlo splnit mé odvěké přání a ještě bych na to nebyl sám! Vznikl tak společný projekt Hip-Hop Men. Jenže podobně jako u Salámu, více jsme plánovali, než skutečně něco dělali. Nicméně vzniklo několik mých prvních ucelených textů spolu s přibližnými hudebními podklady (složené přes Music DJ). Cash si skládal své, do zelí jsme si navzájem nelezli, což by bylo pro případnou spolupráci určitě klíčové. O něco později jsem zkusil jeden svůj text nahrát (zarapovat) do samplů z programu FL Studio (ještě o něm bude řeč). Nahrávka se však bohužel nedochovala.

©opy®ight™ - další neuskutečněný projekt. Jeho hlavním posláním měla být recyklace hudby, tedy využívání již složených melodií z různých koutů hudebního světa (včetně počítačových her) namísto vymýšlení svých vlastních. Takhle vzniklo pár DJ mixů a jeden singl včetně remixů a B-sidu, který jsem otextoval a nazpíval. Jenže vše to znělo velice amatérsky a ukázalo se, že editování melodií není zas tak jednoduché, jak jsem předpokládal, takže jsem brzy od tohoto nápadu upustil.

Avšak myšlenka psaní textů a jejich následné cvičné nahrání se mi zalíbila, proto jsem udělal ještě několik takovýchle demíček. Z velké části jde o rap, takže jsem vlastně tak trošku obnovil projekt Hip-Hop Men - alespoň z mé strany. :-) Plno textů však nebylo dopsáno, natož nahráno. Během toho jsem narazil na program FL Studio. Obsahoval spoustu samplů, které jsem jen skládal k sobě, stejně jako tehdy v Music DJ, nebyly to hotové skladby. Stvořil jsem celkem 18 tak zvaných Instrumental samplů. Sampl č. 11 jsem jako jediný dokončil. Jeho celou verzi znáte pod názvem The Beginnings. Jenže v ovládání programu jsem se vůbec nevyznal, byl pro mě složitý, komplexnější komponování mě tam prostě nebavilo.

Na jaře roku 2013 došlo k velikému obratu. Sehnal jsem si program MTV Music Generator (známý také jako Music 2000), což je zcela plnohodnotný software na skládání hudby, i když tak na první dojem nepůsobí. Původně byl vydaný na Playstation 1 (jehož jsem velký fanda) jako hra, později i na PC. A proč vlastně pracuji s tolik let starým programem? Zkuste ho a hned pochopíte. Jednodušší snad ani být nemůže a výsledek stojí za to! Oproti FL Studiu jsem se v něm vyznal během pár minut a vzápětí jsem skládal svou vlastní tvorbu, později bez nutnosti používat samply. Házel jsem jeden výtvor za druhým, konečně jsem našel způsob, jakým se realizovat! Skládání mi šlo jedna báseň, přesně takhle jsem si to představoval - jsem limitovaný pouze svými nápady, nikoli technickým vybavením. V rozmezí let 2013-2015 jsem složil dostatek skladeb na to, abych si uvědomil, že by to chtělo něco víc než jen skládat si do šuplíku. Ano, chtělo to vlastní album. Konečně, po těch letech! Vybral jsem ze svého archivu to nejlepší, vznikl projekt ZoneX, vyšlo album 2©15 a já konečně cítil uspokojení. Dalším krůčkem bylo zveřejnění alba na BandZone a Youtube. No a dál už to znáte - minimix, singly, Vivala.cz, webové stránky, videoklip, 2. album... no, to už trochu předbíhám. :-)

ZoneX je mým prvním oficiálním hudebním projektem, zbytek písniček, co se dochoval, není publikovatelný, nikdy jsem s nimi nebyl spokojen. Teď už naštěstí nastala chvíle, kdy se nebojím pod svou hudbu podepsat a vysílat ji mezi ostatní. ;-)

Takže se mi nakonec podařilo splnit si své dětské sny - dělám hudbu, točím k ní klipy a skrze popisy alb a singlů a psaní novinek na mé stránky působím i jako pisatel. :-) Děkuji všem za podporu!!

Nox.Jirkas alias SobJiř

PS: Zajímají-li vás moje další projekty, navštivte můj Youtube kanál.