Představte si, jaké by to bylo žít ve světě bez aut...

Dřív, než mě odsoudíte jako naivního ekologického snílka, zkuste se zamyslet nad tím, jestli jste se současnou situací u nás, kdy jsou přeplněné silnice i parkoviště, všude kolem hluk motorů, klaksonů a houkaček, spousta smradu a smrtelných nehod, opravdu spokojení.

Mně se to nelíbí, zvlášť když si ještě jako malý pamatuji situaci zcela jinou, kdy nebyl problém bezstarostně pobíhat po cestě před naším panelákem, protože tam nebylo žádné parkoviště, tudíž tam nejezdila žádná auta a jak si ještě donedávna hrály děti na hřišti, jehož plocha se už taktéž začala využívat pro auta. A to si myslím, že ve svých 23 letech nejsem kdovíjaký pamětník...

To není vše. Tím, že se z cyklistiky na silnici stal vyloženě adrenalinový sport, začínají se hromadně budovat cyklostezky. A ty cyklostezky jsou kde? Správně, na chodnících pro pěší. Což znamená, že si člověk musí dávat bacha už i na chodníku, protože po něm často jezdí 'kolisti' jako blázni! Obyčejný člověk, který chodí po svých, se tak stává daleko nejvíce ohrožen, proto je pro něj výhodnější pořídit si auto či kolo, čímž vzniká začarovaný kruh. A to ani nemluvím o tom, že se chodníky tím pádem zužují.

Nehledě na to, že v některých případech není tak jednoduché dostat se z místa A do bodu B kvůli omezování veřejné dopravy. Proč se omezuje? Jezdí málo lidí. Proč? Mají auta. Proč mají auta? Protože se omezuje veřejná doprava. Ošemetná situace, nemyslíte?

Navíc, všechno to leze do peněz, auto není levná záležitost. Dokonce bych ho nazval luxusem pro bohaté. Mýlím se a auto lze provozovat levně nebo je kolem mě spousta bohatých lidí nebo se prostě jen každý omezí na svých potřebách, jen aby uspořil pro svého čtyřkolového mazlíčka??

Já mám sice řidičák, ale nemáme auto. Dělal jsem si ho, protože se vždycky může hodit, nikam však pravidelně nejezdím. Když už jednou za čas usednu za volant, naštěstí se nestávám svátečním řidičem, taková věc se nezapomíná, takže se nemusíte obávat setkání se mnou. ;-) Všude, kam potřebuji, jsem se prozatím dostal autobusem, případně vlakem + místní dopravou. Ano, někdy to jezdí špatně, ale v tom vězí i kousek dobrodružství, nesmí to být záminka ke zpohodlnění. Řízení mě sice baví, ale vzhledem k výše psanému jej nehodlám podporovat!

Jaké je tedy řešení? V prvé řadě by si každý z nás měl uvědomit, jestli auto skutečně potřebuje. Já se obejdu, proto ho nemám. A taky mi to přijde jako zbytečný výdaj. Pokud někdo auto nepotřebuje ke své výdělečné činnosti (tím nemyslím dojíždění za prací) nebo pokud dotyčný nebydlí někde na vesnici, kde jezdí autobus jednou ráno a zpátky až zítra, myslím, že dokáže žít bez něj. Samozřejmě, že 'služební vozy' jako autobusy, trolejbusy, kamiony, taxíky, policie, hasiči, záchranky musí na cestě zůstat, od toho tady přece jsou. Mluvím o zcela soukromých účelech vlastnění vozu. A to jsem si teď ještě vzpomněl, jak vidím zástupy vozů před základní školou (když chodím na autobus), jak vysazují žáky před jejími branami. Milí rodiče, je více nebezpečné nechat dojít dítě do školy samotné nebo ho naložit do auta a pokaždé riskovat, že budete mít nehodu?? - nikdy nemůžeme zaručit, že se nám na cestě nic nestane, nestačí, že jsme my dobří řidiči, ale to vám snad nemusím vysvětlovat.

Argumentujete tím, že jízda autem je rychlejší a praktičtější oproti všem ostatním druhům dopravy? Čím více lidí si pořizuje auta, tím více jsou přeplněné silnice a jízdou v kolonách čas opravdu neušetříte. K tomu jsou o to více přeplněná parkoviště a vám stejně nezbývá nic jiného, než ztrácet čas docházením do cíle pěšky ze vzdáleného a volnějšího místa k parkování.

Tak co? Otevřel jsem vám oči? Zamyslíte se aspoň na okamžik nad tím vším? Budete něco měnit? Povedete osvětu spolu se mnou? Záleží na vás. Já jsem kromě tohoto příspěvku vydal singl World Without Cars = Svět bez aut, abych hudbou sdělil, co si myslím, a možná něco málo změníme. :-)

Mini anketa: