Rap With Me - 5. singl

Jeden motiv, tři různá aranžmá.

Produkce + mix: Nox.Jirkas
Cover + foto: SobJiř
Hudba složena pomocí softwaru MTV Music Generator (Music 2000).

Booklet text

Čas od času si od elektronické taneční hudby, kterou převážně poslouchám, odskočím k rapu a hip-hopu. Poslechnu si pár kousků tohoto žánru, složím nějakou rap instrumentálku, napíšu nějaký text - projevuje se to různě. :-) Jsou to dost nesourodé světy, ale možná proto mě láká si někdy tímto způsobem od 'tuc tuc' odpočinout. Je to vidět i na albu - The Beginnings a Rap With Me nejsou zrovna typickými podklady pro rap, nicméně tahle má 'rap' nálada se v nich krásně projevuje. Druhou zmiňovanou písničku právě vydávám jako singl. Tak co, zarapujete si se mnou? ;-)

Proč zrovna tato písnička jako singl?

Úplně původně jsem chtěl tento singl vydat jako zavírák alba 2©15, tedy jako poslední, šestý singl. Myslím však, že jeho chvíle nastává už teď, o něco dřív. Za prvé, po spíše veselejších singlech to chce trošku vyvážit něčím vážnějším a za druhé, donedávna se na mém Jamendo profilu, což je jediné místo, kde moje písničky skutečně někdo poslouchá i stahuje (nyní tam mám celkem přes 5 000 poslechů a 2 500 stažení, což jsou velice slušná čísla, daleko, daleko nad má očekávání), takže se můžu jakž takž opřít o jeho statistiky, tato skladba pohybovala na první příčce v poměru počet poslechů/počet stažení, což podle mě svědčí o tom, že se skladba líbí, když si ji většina posluchačů po poslechu stáhne, takže nač čekat? Asi to není úplně typická hitovka, přesto si samostatný singl zaslouží.

Rozdíly oproti albové verzi?

Tentokrát jsem na to šel naprosto jinak. Nepředělával jsem již známou verzi Rap With Me. Tu původní jsem ponechal, protože si myslím, že na ní není potřeba nic měnit, líbí se mi takto, ani po čtyřech letech mě původní podoba neomrzela (vylepšit by to určitě šlo, ale narušil by se původní jednoduchý koncept, který je prostě chytlavý a je dost možné, že čím více bych do projektu vrtal, tím více bych ho mrvil). Místo toho jsem složil dvě úplně nové varianty této písničky navíc - Rap With Us a Rap With Nox, z čehož demo první jmenované existuje již od roku 2014, konečně na něj došlo. :-) Prostě taková Rap trilogie. Kompozice kladoucí důraz na klavírní melodie je v podstatě zachována, používám hodně stejných nástrojů (zvuků), jen má každá verze jiné aranžmá a jinou atmosféru. Pro milovníky původního Rap With Me další dávka 'instrumentálního rapu' navíc, pro váhavé vhodná alternativa, ale nemilovníkům asi už moc nového nenabídnu, to přiznávám. Celé je to vlastně tak trochu experiment, ale co z mé tvorby není experiment, že jo? :-D

Něco málo k B-sidu...

Piano Loop (demo složeno v roce 2013) je pravděpodobně nejpodivnější skladbou v mém repertoáru. Zároveň je nejvíce experimentální. Je tvořena spoustou opakujících se klavírních smyček, které se celkem nepravidelně střídají a různě mezi sebou prolínají. Tím vším prostupuje beat, který jsem tam původně dávat ani nechtěl, ale s ním to zní aspoň trošku celistvě. Pokud vás tato podivná kompozice neodradí, troufám si říct, že Piano Loop má docela hloubku, pod pokličkou je skryto něco víc než jen náhodně poskládané samply stylem Ctrl + C, Ctrl + V. Tak jako tak, myslím, že po poslechu všech verzí Rap With Me včetně tohoto B-sidu budete mít zvuku klavíru na chvíli dost. :-)

Proč tento B-side není na albu?

Tento kousek je tak specifický, že málem zůstal na seznamu nevydaných skladeb (pracovní název jsem záměrně ponechal). Vydat ho jako B-side, už to je celkem risk, natož abych ho dával na regulérní album, kde by vypadal asi jako exot. MeisterStück vám klavírní hrátky plně vynahradí. :-)

Jak vznikla obálka singlu?

Jak na přední, tak na zadní obálku jsem dal své portréty ve stylu, který asi jen tak někde neuvidíte, není běžné, aby se tak někdo fotil. Jedna fotka až nepříjemně detailní a druhá zase dost neosobní zezadu. Chtěl jsem obě obálky udělat co nejnenormálněji, aby zaujaly už jen tím, jak jsou prostě jiné. Musím uznat, že mi šlo spíše o efekt, než o estetický dojem. Jak můžeme vidět, takto focené portréty nejsou přirozené ani nevypadají dobře - vyzkoušel jsem to za vás. :-D Detail přísně vyhlížejícího obličeje má zdůraznit dominantní název RAP WITH ME a také ráznost hlavní melodie v refrénu. Na zadní obálce se tato dominance mění v submisivitu, kdy jsem k vám otočen zády a na nikoho v tu chvíli nemůžu (nebo že bych vše tímto postojem ignoroval?). Ani jedna varianta nemá co dělat s mou povahou nebo vztahem k posluchačům, není za tím schován žádný podnět k zamyšlení, jen jsem chtěl udělat něco originálního. Nápad fota zezadu vznikl již v roce 2013, kdy jsem se tímto způsobem, ve stejné místnosti, jen tak z hecu vyfotil a poslal to kamarádovi. Vůbec nechápu proč, ale stalo se. Když jsem nyní tento prapodivný nápad oprášil (který teď dostal aspoň trochu nějaký smysl), fotil jsem se zrovna v den, kdy jsem šel k holičce zkrátit si vlasy. Využil jsem příležitosti a zkusil se vyfotit před a po. Předpokládal jsem, že čerstvý sestřih bude na objektivu vypadat lépe, nikoli, ponechal jsem si 'neostříhanou helmu'. :-) Toť asi vše k zajímavostem ze zákulisí. ;-)

©