Ve Vivala.cz vidím budoucnost hudebního průmyslu

Jakmile jsem přidával na BandZone profilu do sekce alba svůj druhý singl Lunch Break, všiml jsem si této upoutávky: "Svá alba můžete zkusit prodávat i na Vivala.cz". Tak jsem na odkaz klikl, pročetl si podmínky a nabídka mě tak zaujala, že jsem si tam okamžitě založil profil a nahrál album i singl.

Pokud se domníváte, že jsem vše přehodnotil a od teď začal svou tvorbu nabízet pouze za peníze, mýlíte se. Na BandZone i Youtube, kde si celou mou diskografii můžete přehrát (na BZ i stáhnout), vše zůstává a nadále tam budu skladby nahrávat. Vivale jsem dal zelenou právě díky tomu, že je zde možné skladby publikovat zcela bez nároku na odměnu. Možná vás napadne: "Ale vždyť svou hudbu už na internetu pověšenou má, proč ji dává ještě někam jinam?" A v tom je právě ten vtip. Samozřejmě že v dnešním on-line světě znamená, že čím víc profilů na internetu, tím větší podvědomí mezi ostatními, takže Vivala mi v první řadě slouží jako další propagační místečko. Ale hlavní výhoda této stránky spočívá v tom, že pokud má někdo zájem svého oblíbeného interpreta podpořit a vyjádřit mu přízeň i 'tak trochu jinak', stránka dotyčnému nebrání, aby při stažení skladby přispěl 'do kasičky' libovolnou finanční částkou. Funguje to tedy jako klasický prodej digitální hudby (jako například Amazon nebo i-Tunes), který se v poslední době velice rozmáhá, s tím rozdílem, že hudebník si sám určí, za kolik skladby nabídne (jak říkám, klidně i zadarmo) a kupující, jestli se s danou minimální cenou spokojí anebo umělci přilepší.

Konečně vydavatelské společnosti pochopily, že udělovaní sankcí za porušování autorských práv (nelegální stahování hudby z internetu) ani zdražovaní či naopak zlevňování hudebních nosičů neodradí lidi v rozšiřování tohoto 'stahovacího' trendu. Proto děkujme za služby, jako je Deezer.com, kde se stačí zaregistrovat a zcela legálně a zadarmo si kdykoli pustíte - nikoli stáhnete - jakoukoli písničku. Výběr je veliký, běžná produkce je tam k sehnání, ačkoli se tam občas setkávám s nepřesnostmi v uvedených údajích. Teď ještě se nebát zkusit všem nabídnout hudbu i ke stažení zadarmo.

Sám za sebe vím, že pokud někdo chce své oblíbence podpořit nebo pokud se nespokojí s 'nehmotnou digitální hudbou', protože chce mít svou sbírku CD v poličce, tak je ochotný si za hudbu zaplatit i přesto, že zná způsoby, jak by za ni platit nemusel. A v tom vidím budoucnost hudebního průmyslu. Čím více se zjednoduší přístup k legálně pořízené hudbě, tím více o ni budou mít lidi zájem a i když se to nezdá, možná se to nakonec příznivě projeví i v peněženkách tvůrců.

Takže mrkněte na má alba na Vivale. Nevyzývám vás tímto k tomu, abyste mi hromadně posílali dary, o tom ať si každý rozhodne sám, spíš mi jde o to, udělat mezi ostatními jakousi osvětu, protože není nic horšího než hudba dělaná pouze pro peníze.

Mini anketa: