Lunch Break - 2. singl

Již druhý singl od ZoneX je tady! Opět nabízí tři různé verze singlové písničky a k tomu exclusivní B-side jako bonus navíc.

Produkce + mix: Nox.Jirkas
Skladbu č. 3 zremixoval FlugHafen Inc.
Cover: SobJiř
Foto: SobJiř (přední obálka) & Jenny.Docx (zadní obálka)
Hudba složena pomocí softwaru MTV Music Generator (Music 2000).

Booklet text

Po singlu Live the Life přichází druhý, a to Lunch Break. Již tradičně si ho můžete pustit na BandZone, s obrazovým doprovodem na Youtube a nově také na Vivala.cz, což je internetový obchod s digitální hudbou. Ale pozor, s možností nabízet své skladby bez nároku na odměnu. Oproti BandZone, kde si skladby můžete stáhnout taky, je zde možnost při stažení nabídnout umělci libovolnou finanční částku za skladbu či album. Je to tedy jednoduché - stahování hudby se stává zcela legální záležitostí, a pokud chceme daného interpreta finančně podpořit, zcela sami si určíme, zda a kolik mu za skladbu dáme. Je to výtečný a revoluční způsob na poli digitálně publikované hudby a věřím, že se toho časem chytnou všechny vydavatelské společnosti, protože v tomto způsobu prodeje hudby vidím budoucnost. Více o této problematice se můžete dočíst tady.

Stejně jako před tím Live the Life, i Lunch Break obsahuje rádiovou verzi, prodlouženou verzi, remix od remixéra FlugHafen Inc. a B-side. Osvědčený recept neměním, proč taky? :-)

Hlavním účelem tohoto i následujících singlů je ukázat, že singly v pravém slova smyslu, tedy samostatné desky s více než jednou písničkou, nejsou přežitkem. Naopak! Je nutné je znovu obnovit. Vždyť kdo by nechtěl mít od své oblíbené kapely, zpěváka, zpěvačky, pravidelnou dávku skladeb navíc? Komu se chce čekat co dva roky na nové album? A co jako chcete poslouchat mezi tím? No prostě, ať si říká kdo chce co chce, singly jsou potřeba, za tím si stojím! A každý fanoušek, pro něhož hudba něco znamená, mi to potvrdí.

Proto se nemusíte bát, že bych skončil u Live the Life a Lunch Break-u. Brzy očekávejte další přírůstky do ZoneX diskografie. Těšíte se stejně jako já? :-)

PS: Přesně před třemi lety tento den, kdy vychází singl, tedy 21. prosince 2012, nastala, nebo spíš měla nastat, jedna věc. Pamatujete si jaká? Nebo jsme to snad už přes všechny ostatní mediální kauzy, které mezitím proběhly, zapomněli?...

Proč zrovna tato písnička jako singl?

Už od prvních tónů, když jsem písničku začal skládat, mi bylo jasné, že to bude pecka. Nejvíce se mi na ní líbí úvod, který začíná chytlavým refrénem, a ten se postupně rozjíždí. Refrén i sloka spolu dohromady vytváří líbivé a zcela nenásilné melodie. Prostě písnička do nepohody, která rychle uteče a člověk si ji chce pustit zase znovu. Byla by škoda, aby zůstala na albu ležet jen tak bez povšimnutí.

Rozdíly oproti albové verzi?

Stále ještě beze změn, pouze nahráno v lepší kvalitě. Ale příští singl bude opravdu jiný než na albu, věřte mi. Důvod, proč jsou singlové verze Live the Live i Lunch Break-u stejné jako ty albové, je fakt, že původně, než vyšlo album 2©15, jsem plánoval, že nejprve vydám tyto dva singly, jež budou předcházet albu. Obě písničky jsou tedy složeny 'na první dobrou', nepočítal jsem s tím, že je budu předělávat. Mělo by logiku, že na albu by zněly ty samé verze a vylepšoval bych až singly, co vyjdou později než album. Nakonec se tak nestalo, ale plán v podstatě plním beze změn, akorát v trochu jiném pořadí. Zároveň jsou tyto dvě skladby nejnovějšími písničkami z alba (pokud nepočítám ještě novější intro Prepare to Takeoff a nesinglový U-Bahn Reisen), takže nemám potřebu je měnit, zdá se mi, že zní dobře už teď. Kdežto u těch starších kousků si postupem času všímám jistých nedostatků, případně mám nové nápady, jak by šly písničky 'zrestaurovat' a zatraktivnit. Však uvidíte.

Něco málo k B-sidu...

Místy temnou, místy veselejší instrumentálku Fundriser (demo složeno v roce 2014) jsem skládal dohromady s Lunch Break-em, patří proto tak nějak k sobě. Nechal jsem se inspirovat hudbou Jaye Froga - bývalého člena kapely Scooter. Vycházím nejen z písniček složených v době jeho působení v kapele, ale taky z jeho sólové tvorby. Fundriser není kopie, jen se v něm vyskytují podobné prvky. A co se týče názvu, angličtináři zbystřete!: Výraz fundriser v angličtině neexistuje, správně se to píše fundraiser. Výslovnost je však stejná. No a v tom tkví ten problém. Fundraiser je člověk, jehož náplní práce je shánět peníze pro danou organizaci, prostě takový hledač sponzorů. Tento pojem jsem poprvé slyšel až ve škole a opravdu jsem ho jen slyšel, takže když jsem si ho zapisoval, tak jsem tak činil pouze dle svých jazykových znalostí. Slovo rise jsem z angličtiny znal, raise nikoli, ale v podstatě mají totožný význam. Tak jako tak, slovo se mi strašně líbí a můj vzniklý 'překlik' se mi k názvu písničky hodí více, proto ho vědomě neměním.

Proč tento B-side není na albu?

Původně jsem zvažoval, že tento B-side umístím na album jako poslední skladbu, ale nakonec zvítězil Trancemission, který se tam hodí mnohem víc. Zároveň tuto skladbu nepovažuji za něco výjimečného, ale zase by byla škoda ji nezveřejnit. No a na tyto účely slouží B-sidy. :-)

Jak vznikla obálka singlu?

Dlouhou dobu jsem přemýšlel, co dát na obálku, aby byla stylová a hodila se k názvu písničky. Pak jsem si řekl, že můžu vyfotit to, co vidím v podstatě pokaždé, když jdu do školy - na stole nachystaná svačina. :-) Není to sice úplně 'jídlo na oběd', ale tak asi lepší, než kdybych vyfotil talíř s polévkou. Fotku na zadní obálce fotila Domča (Jenny.Docx). Zdá se vám povědomá? Správně. Fotka byla pořízena těsně před tím, než jsme se s Domčou vyfotili navzájem na lavičce, což je zadní obálka singlu Live the Life. Proto ty známé 'kulisy' (a k tomu Domčin klobouček a taška :-)). Ale nyní jsem tam sám a jen tak si odpočívám. Po vydatné polední svačině je potřeba si do konce polední pauzy ještě spočnout, ne? :-)

©