Klip je venku!!

Prvotní nápad a společná domluva s kameramanem Adrianem proběhla již v září 2016. Měsíc poté se uskutečnilo samotné natáčení během jednoho týdne v rámci čtyř natáčecích dní. Potud to jelo jako po másle. Jenže pak došlo na stříhání a kompletování záběrů...

Nejprve se musely oddělit použitelné záběry od nepovedených pokusů a vedlejších nesouvisejících blbinek, které jsme natočili při jednom. Takto vznikla celá hodina nezpracovaných záběrů. Vzhledem k tomu, že singlová verze písničky World Without Cars má takřka 3 minuty, zdálo se takto drastické zkrácení jako nadlidský úkol. A to byl také hlavní kámen úrazu. My, jakožto nezkušení a mírně naivní filmaři, jsme si ukousli obrovské sousto - natočit videoklip, což je, jak jsme brzy zjistili, velice složitý žánr. Aby toho nebylo málo, točili jsme ho k písničce, která nemá žádná slova, takže vyjádřit příběh a jakousi myšlenku pouze obrazem nebylo tak jednoduché, jak zprvu vypadalo.

Zpočátku jsme s Adrianem stříhali pouze společně, nikdo nejel sólo, což je samozřejmě fajn vzhledem ke vzájemnému hecování se a spoustě prokombinovaných nápadů, jenže přesně toto se stalo naší Achillovou patou - klipu jsme se věnovali pouze tehdy, jakmile jsme se sešli u nás doma. Samozřejmě, oba máme své povinnosti, takže celý svůj čas jsme nevěnovali pouze klipu a ne vždy, co jsme se viděli, jsme zrovna stříhali. A když už byly všechny podmínky pro zdárný průběh spolupráce splněny, mívali jsme často odlišné názory, jak má ta či ona scéna vypadat, proto se o svižný postup rozhodně nejednalo. Nakonec jsme se dohodli, že z důvodu úspory času a jednotné podoby klipu zbytek prací dodělám sám.

Ovšem nastal další problém. Adrian byl pro mě velikým hnacím motorem, sám jsem se ke klipu dostal málokdy. Nebylo to tím, že by mě to nebavilo nebo že bych to vzdal, prostě jsem si jen nevěděl rady, jak dál. S odstupem času projekt naštěstí znovu otvírám a konečně ho s čistou hlavou dokončuji. S výsledkem jsme spokojeni i přesto, že zůstalo plno záběrů nevyužitých, jak můžete vidět ve fotogalerii na BandZone, a většina scén byla zkrácena. Holt jsme podcenili přípravu scénáře, natočili jsme toho zbytečně moc.

Točilo se v Havířově - ve městské zástavbě i v našem hezkém a rozlehlém parku u řeky Lučiny.

Díky moc, Adro, za plodnou spolupráci! Oba vám přejeme příjemnou podívanou. :-)