Daily Routine (24/7) - 4. singl

Daily Routine s podtitulem 24/7 ve zcela nové verzi, která zaručeně naruší váš každodenní stereotyp. :-)

Produkce + mix: Nox.Jirkas
Skladbu č. 2 zremixoval Nox.Jirkas
Skladbu č. 3 zremixoval FlugHafen Inc.
Cover + foto: SobJiř
Hudba i vokály složeny pomocí softwaru MTV Music Generator (Music 2000).

Booklet text

Singlový maraton pokračuje, čtvrtý kousek je tady! Zcela nová verze pecky Daily Routine, která zaručeně naruší váš každodenní stereotyp.

Taky vám přijde, že náš život plyne den za dnem, že si ho kvůli svým povinnostem a množství aktivit ani nestíháme užít? Ubíjí vás, jak náš každičký den vypadá v podstatě stejně? Stejné činnosti a rituály, na ulici, v autobuse, ve škole, v práci, stále ti stejní lidé každodenně chodící a cestující po těch samých trasách, kteří tuto rutinu absolvují stejně jako my. Pojďme od toho všeho utéct, pojďme si společně zazpívat. :-)

I tentokrát mám pro vás připravenou zbrusu novou verzi písničky s podtitulem 24/7 neboli 'twenty-four seven', čímž se v anglickém jazyce označuje stav, kdy se něco děje stále dokola, nepřetržitě, nonstop, prostě v jednom kuse - my tomu říkáme 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Tuto verzi doplňují 2 remixy - jeden z nich má pod palcem opět FlugHafen Inc. A singl již tradičně uzavírá B-side. Nesmím nezmínit, že existuje i raná verze Daily Remix-u z roku 2013. Je to ale remix na původní, albovou verzi, proto jsem ho musel přepracovat. Jedná se tedy o docela zapadlý raritní kousek. Jednoho dne se s vámi o něj podělím, nebojte. ;-) Ale teď zase zpátky do roku 2017.

Proč zrovna tato písnička jako singl?

Daily Routine jsem už od počátku skládal jako 'hitovku do rádia'. Teď konečně nastal čas k uskutečnění tohoto plánu. Za povšimnutí stojí především kombinace veselých refrénů a vážnějších slok vytvářející hitový potenciál.

Rozdíly oproti albové verzi?

Původní Daily Routine je jedna z mých nejstarších písniček. Už jak jsem ji nahrával na album, jsem uvažoval, jestli ji aspoň trochu neupravit. Ale řekl jsem si, že ji až pak kompletně předělám jako singl. Teď, po takřka čtyřech letech, mi původní verze přijde zastaralá a taková prvoplánová. I v tom může spočívat její kouzlo, ale chtělo to změnu a trošku atraktivnější kabátek. Minule jsem World Without Cars upravil jen kosmeticky, nyní jsem Daily Routine překopal od základů. I proto se upravená verze honosí podtitulem '24/7'. Na první poslech původní písničku možná ani nepoznáte, ale společné prvky a melodie tam jsou. Je o něco pomalejší, získala houseový nádech a hlavně jsem celkově zvýraznil refrén, který je u albové verze takový nemastný neslaný. Na závěr jsem přidal několik vokálů DJe. Není to můj hlas, stejně jako u albové verze či singlu Live the Life se použily vokály z programu. Koncepce je tedy téměř totožná s albovou verzí, jen to všechno zní úplně jinak.

Něco málo k B-sidu...

Innovation Needed (demo složeno v roce 2014) jsem chtěl vydat až na nějakém pozdějším singlu, ale název Inovace nutná vyloženě vybízí k souznějícímu doplnění myšlenky 'denní rutiny', takže jsem svůj původní plán přehodnotil. Vznik této skladby je poněkud kuriózní. Někdy na jaře roku 2014 jsme se s Jenny (spolupracovala se mnou na singlu Live the Life) domluvili, že ona přinese do školy svůj noťas a já na flešce program MTV Music Generator. Chodili jsme spolu do stejné třídy, takže na takové blbinky se vždycky našel čas. :-) Chtěl jsem jí ukázat, v čem že to vlastně skládám tu hudbu, o níž jsme se bavili. Ale jelikož jsem nechtěl přijít jen tak s prázdnou, večer před oním dnem jsem si v 'Musicu' otevřel nový projekt a zkusil si jen tak cvičně složit pár melodií k sobě. Takhle během několika okamžiků vznikla první čtvrtina písničky, tedy prvních 50 sekund. Na tomto příkladu jsem chtěl posléze Jenny demonstrovat, jak snadné a rychlé je nahodit do programu základní koncept skladby. Z tohoto důvodu jsem jí neukazoval projekt již hotové písničky. Jenže projekt se na jejím notebooku nepodařilo spustit, takže jsme museli začít nanovo, což bylo lepší v tom, že jsme mohli skládat oba společně. Tak vznikly dva krátké samply s pracovními názvy Test 1 a Test 2, ale o nich zase jindy. ;-) Netrvalo dlouho a začali jsme skládat již zmíněnou Live the Life. Takže původní rozpracovaný projekt zůstal ležet ladem. Dlouho jsem nevěděl, co s ním. Jako sampl to znělo dobře, nechtěl jsem ho smazat, ale jak celý koncept rozpracovat dále? Pak jsem na to přišel. Místo toho, abych se snažil nějakým způsobem tento námět prodloužit, případně z něj vytvořit sloky a refrény, tak jsem ho ponechal s tím, že ze stejných tónů udělám další tři podobné krátké části, které pak spojím k sobě. Zbylé tři čtvrtiny skladby tedy byly složeny až o něco později. V tom je právě ta inovace, že jsem skladbu udělal naprosto jinak než všechny ostatní. Zároveň je při poslechu skladby zřejmé, že i tak je nutné můj styl mírně inovovat, protože už tehdy mi přišlo, že to všechno skládám na jedno brdo. :-)

Proč tento B-side není na albu?

Názory se vyvíjí. Předtím jsem tento kousek vnímal jako takovou rychlokvašku, kdežto teď už si umím představit, že by zaujímala místo na albu - třeba místo Generation Gapu. A co další album? Kdepak, to už připravuji zase jiné kousky. ;-)

Jak vznikla obálka singlu?

Co všichni vidíme, když začíná náš běžný pracovní/školní den? V přítomnosti čeho se budíme? Všechny vaše odpovědi jsou určitě správně, ale jedna je, troufám si tvrdit, společná - budík. Věc, co nás v mžiku uvede do našich každodenních rutin... Záchod, koupelna, kuchyně, šatník, dveře a tak dále, však víte, o čem mluvím. :-) Jasně, plno z vás jistě používá ke vstávání mobil, ten by však nevypadal tak zajímavě. Takže jsem postavil náš budík na židli a vyfotil ho. Nebylo to ono. Dal jsem pod budík čistý papír, aby vytvářel dojem, že se vznáší v prostoru (stínování prozradí, že tomu tak není, ale co už), což se mi hned zalíbilo více. Jeden záběr s bílým pozadím na přední obálku a druhý detailní snímek pokrývající celý obraz. Využil jsem magického efektu fotokoláže, který několik různých fotek protne v jednu. Já takhle spojil 7 stejných fotek do jedné, prostřední budík nechal oproti zbytku zaostřený, trochu si pohrál s barvami a výsledný efekt působí až iluzorně. Čas je prostě neúprosný, všichni ho máme stejné množství a je jen na nás, jak s ním naložíme. Takovéhle pocity při sledování fotky mám. A pro opravdu všímavé: Ručičky budíku ukazují na čísla 2, 4 a 7, což dává dohromady... ano, 24/7, podtitul singlu. :-D

©